Jak wybrać najlepszego lekarza opieki paliatywnejLekarze zajmujący się medycyną paliatywną to specjaliści medyczni, którzy specjalizują się w leczeniu pacjentów z chorobami zagrażającymi życiu lub przewlekłymi, mając na celu zmniejszenie ich bólu i stresu przy jednoczesnym zwiększeniu ich komfortu. W wielu przypadkach opieka paliatywna jest stosowana w połączeniu z leczeniem farmakologicznym, która w ostatnim czasie przeszła duży rozwój dla zwiększenia komfortu pacjentów. Możliwośc korzystania z e-recepty znacząco przyśpiesza dostęp do niektórych leków np. przeciwbólowych w nagłych przypadkach. Co przekłada się na lepszą jakość samopoczucia pacjentów objętych opieką paliatywną jak również każdą inną.

Czym jest opieka paliatywna?

Opieka paliatywna jest podejściem do opieki medycznej, które poprawia jakość życia chorych z zagrażającymi życiu chorobami poprzez zmniejszenie ich bólu i innych objawów, zwiększenie ich zdolności do angażowania się w czynności, które uważają za istotne, oraz zwiększenie zdolności ich rodzin do udzielania wsparcia. Opieka paliatywna jest odpowiednia na wszystkich etapach poważnej choroby i może być świadczona obok innych metod leczenia, takich jak chemioterapia czy operacja. Opieka paliatywna jest odpowiednia dla każdego, kto cierpi na poważną chorobę i chce poprawić jakość swojego życia poprzez zmniejszenie bólu i innych objawów, uzyskanie wiarygodnych informacji i wsparcia od dostawców usług zdrowotnych i innych członków zespołu opieki zdrowotnej oraz odczuwanie mniejszego niepokoju o przyszłość.

Jeśli cierpisz na nieuleczalną chorobę lub ktoś z Twoich bliskich, możesz rozważyć opiekę paliatywną. Opieka paliatywna skupia się na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjentów z poważnymi chorobami. Nie jest to rodzaj opieki u kresu życia, ale raczej połączony zestaw praktyk, które skupiają się na zapobieganiu niepotrzebnemu cierpieniu poprzez optymalizację jakości życia i przedłużanie go, gdy tylko jest to możliwe.

Jak znaleźć lekarza opieki paliatywnej?

Istnieją dwa sposoby znalezienia lekarza opieki paliatywnej:

1. Poproś swojego lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie do specjalisty, który świadczy usługi opieki paliatywnej w Twojej okolicy.

2. Wyszukaj specjalistów opieki paliatywnej w swojej okolicy (patrz poniżej).

Jeśli w okolicy nie ma dostępu do usług opieki paliatywnej, można znaleźć lekarza przez telefon i poprosić go o skierowanie do specjalisty opieki paliatywnej w pobliskim ośrodku medycznym.

Usługi opieki paliatywnej

  • Psycholog lub psychiatra hospicyjny, który może pomóc Tobie i Twojej rodzinie zrozumieć, czego można oczekiwać w miarę postępu choroby i przechodzenia do opieki u kresu życia
  • Pielęgniarka hospicyjna, która może pomóc Tobie i Twojej rodzinie w takich sprawach, jak planowanie opieki, Pielęgniarka opieki paliatywnej, która może pomóc Tobie i Twojej rodzinie w takich kwestiach, jak planowanie opieki, leczenie objawów i wsparcie emocjonalne
  • Rehabilitant lub fizykoterapeuta, który może pomóc Ci w opanowaniu objawów i utrzymaniu aktywności
  • Opiekun duchowy lub duszpasterski, który może pomóc Tobie lub członkom Twojej rodziny w odpowiedzi na pytania i wątpliwości natury duchowej