Zrozumienie opieki paliatywnej, co to oznacza dla Ciebie i Twojej rodzinyKiedy słyszysz słowo "opieka paliatywna", możesz się zastanawiać, co ono oznacza i jak może Ci pomóc. Opieka paliatywna to szerokie spektrum usług, które skupiają się na poprawie jakości życia chorych z poważnymi chorobami. Nie leczy ona choroby, ale zajmuje się objawami takimi jak ból, stres, niepokój i depresja, a także innymi wyzwaniami, takimi jak nawyki żywieniowe i komunikacja między dostawcami usług medycznych i opiekunami. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich, żyje z nieuleczalną chorobą lub chorobą przewlekłą, taką jak ALS, choroba Alzheimera, lub innym poważnym schorzeniem, opieka paliatywna może być korzystna. Ten artykuł wyjaśni, czym jest opieka paliatywna i jak może ona pomóc wszystkim nieuleczalnie chorym zapewniając im komfort, wygodę i godne warunki.

Jak opieka paliatywna może pomóc?

Opieka paliatywna może pomóc tobie i twojej rodzinie w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak żal i strata. Wspiera także w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru leczenia, takich jak hospicjum czy strategie leczenia bólu. Celem opieki paliatywnej nie jest wyleczenie choroby, ale poprawa jakości życia.

Opieka paliatywna może pomóc choremu i jego rodzinie w radzeniu sobie ze zmianami w stanie zdrowia poprzez:

  • Zapewnienie wsparcia i zasobów dla członków Twojej rodziny.
  • Wykorzystanie specjalnych technik komunikacji w celu zmniejszenia nieporozumień między pacjentem, jego rodziną i dostawcami usług medycznych.
  • Identyfikowanie i zarządzanie objawami, które mogą pojawić się w związku z chorobą. Osoby świadczące opiekę paliatywną pomagają także w poruszaniu się po systemie opieki zdrowotnej, aby upewnić się, że pacjent otrzyma potrzebną mu opiekę.
  • Analizowanie opcji opieki u schyłku życia, takich jak opieka hospicyjna, aby pacjent i jego rodzina mogli podejmować świadome decyzje dotyczące przyszłości.

Czy powinieneś poprosić o opiekę paliatywną?

Opieka paliatywna jest odpowiednia na każdym etapie poważnej choroby. Ważne jest, by poprosić o opiekę paliatywną na wczesnym etapie choroby, by jak najszybciej otrzymać potrzebne wsparcie i usługi. Wczesna opieka paliatywna może pomóc choremu i jego rodzinie w radzeniu sobie z objawami, które mogą pojawić się we wczesnym okresie choroby, takimi jak ból czy zaburzenia snu, gdy chory jest jeszcze w szpitalu. Może to pomóc w uniknięciu niepotrzebnych ponownych przyjęć do szpitala.. Opieka paliatywna jest pomocna dla osób z poważną chorobą na każdym etapie. Opieka hospicyjna może być szczególnie pomocna w stadium kocowym choroby ponieważ zapewnia komfort i wsparcie Tobie, ale również może pomóc Twojej rodzinie w żałobie i stracie.

Jak znaleźć lekarza, który specjalizuje się w opiece paliatywnej?

Jeśli jesteś leczony z powodu choroby lub cierpisz na przewlekłą lub nieuleczalną chorobę, taką jak ALS, Alzheimer lub rak, możesz poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu, onkologa, neurologa lub innych świadczeniodawców o pomoc w znalezieniu lekarza specjalizującego się w opiece paliatywnej. Możesz także znaleźć dostawcę opieki paliatywnej, kontaktując się z lokalną organizacją hospicyjną. Hospicja i agencje hospicyjne zapewniają opiekę paliatywną i mogą pomóc w znalezieniu osoby świadczącej opiekę paliatywną w danej okolicy.