Dlaczego medycyna paliatywna jest najlepszą opcją dla pacjentów chorych na rakaW scenariuszu, w którym chorym na raka przypisuje się fatalne rokowania, opieka paliatywna pojawiła się jako alternatywna opcja. Opieka paliatywna skupia się na poprawie jakości życia poprzez zmniejszenie bólu, kontrolowanie wtórnych powikłań i zajęcie się psychologicznymi, społecznymi i duchowymi potrzebami pacjenta. Ból związany z chorobą nowotworową, postępująca choroba i niemożność wykonywania codziennych czynności to niektóre z objawów, które mogą prowadzić do schyłku choroby, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. W takich sytuacjach opieka paliatywna jest najlepszym rozwiązaniem dla chorych na raka. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego opieka paliatywna jest najlepszą opcją dla chorych na raka.

Opieka paliatywna i opieka hospicyjna czy to jest to samo?

Jest to bardzo powszechne błędne przekonanie. Podczas gdy opieka paliatywna jest świadczona wszystkim pacjentom niezależnie od ich rokowania, opieka hospicyjna jest przeznaczona tylko dla pacjentów z rokowaniem wynoszącym sześć miesięcy lub mniej. Opieka hospicyjna jest specyficznym rodzajem opieki paliatywnej. Jest to opieka paliatywna, która kładzie nacisk na komfort, a nie na leczenie podstawowej przyczyny objawów. Opieka hospicyjna jest często odpowiednia dla pacjentów z rakiem o złym rokowaniu. Złe rokowania to takie, w których nowotwór jest zbyt zaawansowany, aby można go było wyleczyć. W takich sytuacjach, nacisk na opiekę przesuwa się z leczenia raka na poprawę jakości życia pacjenta podczas trwania choroby. Opieka paliatywna i opieka hospicyjna są często używane zamiennie.

Jak możesz pomóc bliskiej osobie w znalezieniu odpowiedniej opieki paliatywnej?

Pierwszą rzeczą, jaką można zrobić, jest upewnienie się, że jest się świadomym opcji dostępnych w danej okolicy. Być może istnieją lokalne usługi opieki paliatywnej, które mogą Ci w tym pomóc. Drugą rzeczą, którą można zrobić, jest upewnienie się, że jest się świadomym tego, jakie są życzenia bliskiej osoby. To pomoże Ci przeprowadzić Cię przez ten proces i upewnić się, że wszystko pójdzie gładko. Trzecią rzeczą, którą można zrobić, jest próba utrzymania ukochanej osoby w jak największym komforcie.

Dzieląc się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniami, możesz pomóc bliskiej osobie w dokonaniu świadomego wyboru dotyczącego opieki u kresu życia. Oprócz wspierania osoby w procesie odkrywania siebie, możesz pomóc jej w dostępie do usług i zasobów, takich jak specjaliści od opieki paliatywnej, poradnictwo w żałobie czy hospicja. Twoje wsparcie oznacza także, że chory będzie miał wybór, co do sposobu otrzymania opieki. Kiedy u kogoś zdiagnozowano chorobę ograniczającą życie lub demencję, może być przytłoczony diagnozą i przyszłością, która go czeka. Może się wydawać, że nie ma żadnej nadziei. Może to być bardzo bolesne zarówno dla pacjenta, jak i dla członków rodziny, którzy próbują go pocieszyć.